توافقات بزرگ فولادسازان در بورس

امیر صباغ، مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو، در همایشی مرتبط با تعامل فی مابین سنگ آهن و فولاد در تالار بورس بیان داشت: راه تعیین قیمت سنگ آهن فقط عرضه در بورس کالاست. پیشنهاد ایشان چنین بود که پس از کشف قیمتی در بورس کالا که در واقع بر مبنای عرضه و تقاضای بازار انجام می شود؛ بایستی فولادسازان و سنگ آهنی ها قرار دادهای بلند مدت منعقد کنندتا بدین وسیله تعادلی مطلوب در بازار و روند تولید فراهم گردد.

ایشان یادآور شد: توافق فی مابین فولادسازان و واحدهای سنگ آهنی، در سال ۹۷ به خوبی انجام شد و مفاد آن بدین صورت بود: فرمول قیمتی کنسانتره ۱۶ درصد شمش خوزستان، گندله ۲۳/۵ درصد شمش خوزستان و آهن اسفنجی ۵۰ درصد شمش خوزستان توافق شد.

اما متاسفانه در سال های ۹۸ و ۹۹ شاید مذاکرات آنچنان که باید شکل نگرفت و در نهایت امر دیوان عدالت اداری نامه وزارت صمت را در زمینه ی تثبیت قیمتی ابطال نمود. آنچه که پر اهمیت است برنامه ی چین در جهت واردات قراضه بصورت گسترده است. این امر می تواند قیمت سنگ آهن در دنیا را کاهش دهد.

امیرصباغ افزود: وقتی صحبت از بازار جهانی است دیگر توزیع سود یکسان در زنجیره، معنا و مفهومی ندارد. در دنیا بیشترین سود به معدن کاران تعلق دارد این چنین است که وقتی در قالب جهانی صحبت می کنیم نباید در انتظار توزیع یکسان در زنجیره باشیم.

در ادامه ایشان بیان داشت: طی تحولات صورت گرفته در سالهای اخیر که ناشی از بحران کرونا بوده است؛ تولید سنگ آهن، زغال سنگ و قراضه در دنیا کاهش یافت. در واقع بازار جهانی از نظر عرضه با محدودیت مواجه شد، از این رو دولت ها ناچار شدند جهت خروج از رکود؛ به بازار، نقدینگی تزریق کنند.

مشاهده قیمت سایر تولیدکنندگان