فاصله قیمت شمش و میلگرد در بورس

حد فاصل ۳ درصدی نرخ پایه شمش و میلگرد؛ تعادل و حاشیه سود نوردکار را با مخاطراتی همراه کرده است. گفتگویی با عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور انجام شد و ایشان بیان کردند: اختلاف قیمتی شمش و میلگرد کم است و همین امر در نهایت منجر به ضرر نوردکاران می شود. هم اکنون فولادسازان و نوردکاران در تلاشند راهی بیابند که راه مناسبی برای قیمت گذاری شمش باشد.

به گفته نادر سلیمانی در مورد شیوه جدید قیمت گذاری شمش و مقاطع فولادی در بورس کالا بحث بسیار قابل توجه این است که قیمت میلگرد و شمش در بورس کالا خیلی بهم نزدیک شده است و در پی همین مساله سطح تقاضا برای خرید میلگرد بسیار کم شده است. در حال حاضر حد فاصل قیمت شمش و میلگرد، ۳ درصد می باشد. واضح است که این میزان اصلا برای تولیدکنندگان میلگرد منطقی نیست.

قیمت گذاری شمش و میلگرد باید به صورتی انجام شود که حد فاصل نرخ این دو محصول ۷ الی ۱۰ درصد باشد تا کارخانه های نورد و تیرآهن بتوانند در این بازار با رقابت سنگین دوام آورند اما در حال حاضر این چنین نیست و می دانیم بخش عظیمی از این مساله به نحوه ی قیمت گذاری در بورس کالا و سیاست گذاری وزارت صمت مرتبط می باشد.

در نهایت امر هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد و نوردکاران نشست هایی مشترک برگزار کردند که در این نشست ها یک راه حل منطقی در نظر گرفته شد. راه حل بدین شرح است که تولید کنندگان فولاد و تولیدکنندگان نوردکار طی مکاتباتی با وزارت صمت تقاضا نمایند که این مسئله بصورت مو شکافانه مورد بررسی قرار گیرد. سرانجام این تصمیم در ساز و کار انجمن تولیدکنندگان فولاد قرار داده شد تا بدینوسیله تفاوت قیمتی شمش و میلگرد حل و فصل و قیمت ها تعدیل گردد.

مشاهده قیمت سایر تولیدکنندگان

ahanresan

سلام من دانشجوی فولاد و مهندسی مواد هستم لطفا در این حوزه مطالب بیشتری را منتشر کنید. با تشکر از وب سایت خوبتون