ورق گالوانیزه، مزایا و کاربرد آن

 

ورق گالوانیزه، مزایا و کاربرد آن

آهن فلزی نسبتا واکنش پذیر می باشد و زمانی که در مجاورت آب یا اکسیژن قرار می گیرد، اکسید می گردد. اکسید شدن یا زنگ زدن آن موجب صدمه دیدن سازه های آهنی و فولادی می گردد. از این رو روش های محافظتی متفاوتی ابداع شده اند تا از آهن و فولاد در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت کنند. ورق گالوانیزه یکی از این ابداعات می باشد که در این مقاله به طور مفصل درباره ی آن بحث و گفتگو کنیم. اما پیش از بررسی ورق گالوانیزه بهتر است کمی بیشتر درباره ی فرایند زنگ زدن آهنگ آشنا شویم.

زنگ زدن آهن و واکنش های شیمیایی آن:

فلز آهن به سهولت با اکسیژن ترکیب میشود Fe2O3 را تشکیل میدهد. زنگ آهن اسم متداول اکسید آهن (Fe2O3) می باشد. اکسایش آهن نوعی فرآیند خوردگی متداول در سازه های آهنی که در مجاورت هوا و رطوبت قرار دارند محسوب می شود. خوردگی فرآیندی است که در آن فلز به ترکیبات محلول تبدیل می گردد.

فرآیند اکسایش آهن در دو مرحله ی کلی رخ میدهد:

آب نقش الکترولیت را ایفا میکند و با دی اکسید کربن موجود در هوا ترکیب می گردد. در نتیجه اسید کربنیک رقیقی تشکیل می گردد. اسید کربنیک تشکیل شده الکترولیت بهتری است.

با تشکیل اسید کربنیک و مصرف آهن، بخشی از آب به هیدروژن و اکسیژن تجزیه می گردد. اکسیژن حاصل از تجزیه ی آب با عنصر آهن حل شده ترکیب شده و اکسید آهن یا همان Fe2O3 را تشکیل میدهد.

پیشگیری از خوردگی فلزات:

از آنجایی که استحکام سازه های آهنی حائز اهمیت می باشد، بایستی با روش های مناسب از خوردگی و اکسایش آنها جلوگیری نمود. روش های پیشگیری از خوردگی فلزات عبارتند از:

آلیاژ کردن:

زنگ زدن آهن به این علت رخ میدهد که آهن طی اکسایش به حالت پایدارتری میرسد. آلیاژ کردن آهن با دیگر فلزات پایداری آهن را افزایش داده و مانع از اکسایش آن می شود.

رنگ کردن:

پوشاندن سطح  فلز یا لایه ای زنگ یا وارنیش، مانع از تماس فلز و هوا می گردد و موجب تاخیر در اکسایش می گردد.

کنترل رطوبت:

رطوبت و اکسیژن موجود در آن دشمن فلزات محسوب می شود. کنترل رطوبت محیط و پیشگیری از قرار گرفتن فلز در مجاورت رطوبت یکی از روش های پیشگیری از خوردگی محسوب می گردد. ذرات گرد و غبار روی فلزات توانایی نگهداری رطوبت را دارد. از این رو تمیز کردن سطح فلز از گرد و غبار نیز از روش های به تعویق انداختن اکسایش فلز محسوب می شود.

حفاظت کاتدی:

در این روش با استفاده از جریان الکتریکی لایه ای از فلز دیگر سطح آهن را پوشش میدهد. از این روش در خطوط لوله ای استفاده می شود.

اسیدشویی:

اسیدشویی یکی از راه های محافظت از آهن است. در این روش از اسید معدنی مناسب مثل اسید نیتریک، اسید فسفریک، اسید سولفوریک و … برای شستشوی فلز استفاده می شود. در اثر تماس اسید با اکسید آهن کمپلکسی معدنی  تولید می شود.

 

گالوانیزه کردن:

این روش اغلب برای حفاظت از فولاد زنگ نزن مورد استفاده می باشد. طی این روش لایه ای از روی مایع روی سطح فولاد قرار داده می شود.

ورق گالوانیزه

گالوانیزه چیست؟ 

همانگونه که اشاره شد آهن و فولاد جزو ترکیباتی اند که سریعا دچار خوردگی و اکسایش می شوند. گالوانیزه کردن از روش های کاربردی برای حفاظت از آهن و فولاد محسوب می شود. در صورتی که ورق فولادی توسط روی پوشش داده شود، ورق گالوانیزه حاصل می گردد. در صورتی که پوشش روی از بین برود ورق دچار اکسایش نخواهد شد.

ورق های فولادی طی روش نورد گرم و نورد سرد تولید می گردند. اغلب ورق های فولادی نورد گرم گالوانیزه می شوند.

گالوانیزاسیون یا گالوانیزه کردن مقاومت ورق فولادی یا آهنی را در مقابل زنگ زدگی و خوردگی بالا می برد.

ویژگی های ورق گالوانیزه:

لایه ی روی از نفوذ مواد خورنده به فولاد جلوگیری کرده و در نتیجه مقاومت سازه ی فولادی یا آهنی را به شدت افزایش میدهد. به طوری که ورق گالوانیزه قادر خواهد بود تا 70 سال بدون نیاز به تعمیر سالم باقی بماند

از این رو فولاد گالوانیزه جایگزین خوبی برای فولاد ضد زنگ محسوب می گردد.

همچنین هزینه های مربوط به تعمیر یا نگهداری ورق گالوانیزه نسبتا پایین می باشد.

جوشکاری ورق گالوانیزه نسبتا راحت می باشد.

ورق های گالوانیزه انعطاف پذیری بالایی دارند و عملیات شکل دهی و فرم دهی آنها به آسانی انجام می گیرد.

مزایای استفاده از ورق گالوانیزه:

ورق گالوانیزه مزایایی دارد. از جمله مزایای این ورق ها عبارتند از:

طول عمر زیاد:

اغلب ورق های گالوانیزه طول عمر بالایی دارند، به طوری که در محیط های با خوردگی بالا حدود 20 الی 70 سال عمر میکنند. البته ذکر این نکته لازم است که عمر ورق گالوانیزه به میزان در معرض مواد خورنده قرار گرفتن فولاد وابسته می باشد.

هزینه ی پایین:

روی مذاب تنها فلزی است که به خوبی بر روی سایر فلزات می چسبد. از این رو گالوانیزه کردن روشی مناسب برای تولید محصولات بادوام می باشد. گالوانیزاسیون ضمن اینکه محصولات بادوامی ایجاد میکند، هزینه ی پایینی در مقایسه سایر روش ها دارد.

بازرسی آسان:

اغلب سازه های آهنی و فولادی بایستی سالانه مورد بررسی قرار گیرند. از این رو نحوه ی بازرسی حائز اهمیت می باشد. بازرسی ورق های گالوانیزه آسان می باشد و بدون نیاز به روش های خاص و با کمک چشم میتوان آنها را بررسی نمود. از این رو بازرسی و تست کیفیت ورق های گالوانیزه هزینه ی چندانی ندارد.

سختی بالا:

پوشش گالوانیزه جزو سخت ترین پوشش ها محسوب می شود. این سختی بالا موجب می شود از آسیب های احتمالی حین حمل و نقل در امان باشد.

ورق گالوانیزه

انواع روش های گالوانیزه کردن:

برای تولید ورق گالوانیزه از دو روش حرارتی و الکترو گالوانیزه استفاده می شود. در هر دو روش از فلز روی برای پوشاندن فولاد استفاده می شود، اما محصول نهایی در هر روش متفاوت می باشد.

الکترو گالوانیزه:

در روش الکترو گالوانیزه یا الکتروپلات از محلول سولفات روی یا سیانید روی استفاده می شود. این محلول توسط جریان برق روی فولاد چسبانده می شود. پوشش ایجاد شده در این روش ضخامت بسیار کمتر و سطوح صاف تری دارد.

گالوانیزه گرم (روش حرارتی):

این روش یک روش قدیمی برای گالوانیزه کردن فلزات محسوب می شود. در این روش قطعه ی آهنی یا فولادین در مخزنی از روی مذاب قرار داده می شود. اساس این روش غوطه ور کردن فلز در روی مذاب است، از این رو به این روش روش حرارتی گفته می شود. پس از غوطه ور شدن فولاد در روی مذاب و خنک شدن، فلز روی به شدت به فولاد می چسبد و پوششی محافظ روی فولاد تشکیل می شود. این پوشش محافظ به شدت به فولاد چسبیده و مقاومت بالایی در برابر اصطکاک دارد. استفاده از روش حرارتی برای تولید ورق گالوانیزه روشی اقتصادی و مقرون به صرفه محسوب می شود.

نکته ی مهم این است که در این روش، تعداد لایه ی محافظ ایجاد شده بیشتر از یک روش است. از آنجایی که ضخامت پوشش محافظ در روش حرارتی نسبتا بیشتر از روش الکترو گالوانیزه است، رنگ کردن ورق گالوانیزه ی حاصل از روش حرارتی کمی دشوارتر از روش الکترو گالوانیزه می باشد.

همچنین استفاده از روش حرارتی برای سازه هایی که همواره در معرض مواد خورنده، آب دریا و رطوبت قرار دارند مناسب نیست. در چنین مواردی بهتر است از فولاد ضد زنگ استفاده شود.

پیش گالوانیزاسیون:

این روش مشابه روش حرارتی می باشد. با این تفاوت که در این روش نخست سطح فلز توسط فلزی مایع تمیز می گردد و پس از آن قطعه ی فولادی در مخزن روی مذاب به روش رفت و برگشتی قرار داده می شود. سطح ورق گالوانیزه ی حاصل از این روش یکپارچه تر از روش حرارتی می باشد.

گالوا نیلینگ:

این روش در مقایسه با سایر روش ها نسبتا حساس تر و زمان برتر محسوب می شود. این روش ترکیبی از دو روش گالوانیزاسیون گرم و گداختگی می باشد. در این روش نخست سطح فولاد توسط فلز روی پوشانده می شود و پس از آن درون کوره های گداخته قرار داده می شود. محصول نهایی حاصل از این روش، آلیاژ روی و آهن خواهد بود.

ورق گالوانیزه

کاربرد ورق گالوانیزه:

از آنجایی که ورق های گالوانیزه دارای مقاومت زیادی نسبت به خوردگی و زنگ زدگی هستند، کاربردهای زیادی دارند. اغلب از این ورق ها در محیط های مرطوب یا موقعیت های آسیب زا استفاده می گردد. از جمله کاربردهای ورق گالوانیزه عبارت است از:

تولید مخازن ساکن و متحرک

ساخت تجهیزات آشپزخانه مثل بدنه ی کابینت ها، یخچال، لباسشویی و …

ساخت سقف های فولادی و بدنه ی سالن ها

ساخت سوله های صنعتی و غیرصنعتی

ساخت تابلوی برق شهری

ساخت پروفیل

ساخت لوله

ساخت قطعات فولادی گالوانیزه

درصد کوتینگ در ورق گالوانیزه:

درصد کوتینگ در ورق گالوانیزه در ارتباط با قطر لایه ی محافظ روی فولاد می باشد. هرچه درصد کوتینگ بالاتر باشد، یعنی ضخامت لایه ی روی چسبانده شده روی فولاد یا آهن بالاتر است.

ورق های گالوانیزه ی موجود در بازار در کارخانه های متفاوتی ساخته شده اند و دارای درصد کوتینگ متفاوتی هستند. اغلب ورق های گالوانیزه ی هندی یا ژاپنی درصد کوتینگ بیشتر از 170 دارند. در حالیکه ورق های گالوانیزه ی چینی درصد کوتینگی در حدود 100 الی 125 دارند.

 

مشاهده قیمت سایر تولیدکنندگان